T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ÇORUM / MERKEZ - Mehmet Akif Ersoy İlkokulu

Tarihçe
                       

    OKULUMUZUN TARİHÇESİ                          

              Anadolu’nun kültür ve sanat geleneğini devam ettiren, birçok uygarlık kalıntısını saklayan açık hava müzesi durumundaki Güzel şehrimiz İç Anadolu’nun kuzeyi ile Orta Karadeniz bölgesini İç Anadolu ya bağlayan konumu nedeniyle geleceğin ticaret ve sanayi merkezi olma yolundaki kalkınmada öncelikli il olma avantajlarını iyi değerlendirerek kısa zamanda sanayileşmede dev adımlar atmış bir şehir olması nedeniyle ANADOLU KAPLANLARI ismiylede anılan güzel şehrimizde  yeni yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç duyulması nedeniyle en uygun semt olarak Gülabibey mahallesi seçilmesi ile birlikte mahallenin nüfusu birden artmaya başlamış ve mülkiyeti özel şahıslara ait olan Çorum Merkez ilçe Gülabibey Mahallesinde bulunan Pafta no: 3-44, Ada No:3787, Parsel No:1’ de bulunan 8793 M2’ lik arsanın Hazineye devri yapılmış.

              1978 – 1979  Eğitim ve Öğretim yılından itibaren Çorum’da temeliyle, donanımıyla  birlikte ilk olmak üzere önce İNÖNÜ İLKOKULU ve  BEDRİ KARAFAKİOĞLU ORTA OKULU olarak eğitim ve öğretime devam ederken eğitim sisteminin değişmesi nedeniyle ilkokulu ve orta okulu birleştirerek tek çatı altında BEDRİ KARAFAKİOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU olarak öğrenimi 8 (sekiz) yıl olan yeni öğretim sistemine başlamıştır.

              Çevrenin sürekli göç alması nedeniyle nüfusunda müthiş bir artış olmuş ve hemen okulun doğu cephesinde bulunan çocuk parkına 1985 tarihinde “DEVLET VATANDAŞ” işbirliği kapsamında 10 derslikli yeni bir okul yapılmasına karar verilmiş ve yapılan bu okula Milli Şairimiz MEHMET AKİF ERSOY’un ismi verilerek 1985 – 1986 tarihinden itibaren eğitim ve öğretime başlamıştır. Bedri Karafakioğlu İlköğretim Okulu bünyesinde bulunan ilkokul ayrılarak yeni kurulan Mehmet Akif Ersoy ilkokulu olarak eğitimi devam etmiş ve Bedri Karafakioğlu adı altında bulunan binada ise ortaokul ve lise olarak eğitim ve öğretimi sürdürmüştür.

               Bedri Karafakioğlu ortaokulu daha sonra “FATİH LİSESİ” olarak eğitim ve öğretime devam ederken, okulumuzun çevresinin devamlı göç alması yeni yerleşim yerlerinin de faaliyete geçmesi nedeniyle ilkokulda öğrenci sayısında bir hayli artış olmuş bina ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir. Bu nedenle aynı pafta içersinde bulunan Fatih Lisesi ile Mehmet Akif Ersoy İlkokulu binalar karşılıklı değişilerek eğitim ve öğretime devam edilmiştir.

               1995 yılında Eğitim - Öğretimin  8 yıla çıkması nedeniyle 1995 – 1996 eğitim ve öğretim yılından itibaren “MEHMET AKİF ERSOY İLKÖĞRETİM OKULU” olarak eğitim ve öğretime devam etmiştir.

                Eylül 1996 tarihinde  YALOVA depremi olarak yaşanan doğal afet nedeniyle okulumuz Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü tarafından DEPREME DAYANIKLILIK ölçümü yapılarak, binanın güçlendirilmesi gereklidir kararı verilmiş ve uzun bir süre böylece eğitim ve öğretime devam etmiştir.

                2010 yılının Haziran ayında güçlendirilmesine karar verilmiş güçlendirilme ihalesinin iptal edilmesiyle Eylül 2010 tarihinde mevcut okul ile çam ağaçlarının arasındaki mesafeye yeni bir okul yapılması için gerekli girişimlerde bulunulmuş ve yapılan değerlendirilmeler sonunda yeni bir binanın yapılmasına karar verilmiştir.

               Milli Eğitim Müdürlüğümüz 2011 yılı yatırım programına  16 derslikli yeni  bina yapılması kararını almış ve çalışmalar bu yönde devam ederken binanın içersinde birtakım değişiklikler yapılarak derslik sayısı 24’e çıkarılmış.

               İl Özel İdaresi kanalıyla ihale aşaması tamamlandıktan sonra 1 Ocak 2012 tarihinde ilk kazma vurulmuş, tam bir yıl sonra 5 Ocak 2013 tarihinde geçici kabulu yapılarak bina okul idaresine teslim edilmiş ve 2012 – 2013 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde faaliyete geçmiş.

             Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde 1978 – 1979 tarihinden beri eğitim ve öğretim faaliyeti sürdürülen eski bina ve bitişiğindeki spor salonu yıkılarak yerine yeni bir  spor salonu ve karşısına müstakil ana okulu yapılması için ilgili proje 2013 yılı yatırım programına almıştır.

 

             Çorum İl Özel idaresi kanalıyla Temmuz 2013 tarihinde ihaleye çıkarılmış, ihale aşaması ve sürecin sonunda Kasım 2013 tarihinde Spor  Salonu ve Ana Okulu  2014 – 2015 eğitim ve öğretim yılına yetiştirilmek üzere inşaatına başlanmıştır.

Yayın: 12.12.2012 - Güncelleme: 06.12.2013 10:49 - Görüntülenme: 538